Ingen utgivelsedato, ingen forhåndsbestilling sier tysk rett

Ikke uten dato

Eurogamer rapporte om denne dommen nylig. Bakgrunnen var et forbrukerråd meldte inn en sak om at den tyske kjeden Media Market ikke ville gi dato når Samsung Galaxy S6 kom ut.

Folk som forhåndsbestilte produktet hadde dermed ingen mulighet til å vite når de fikk produktet. Noe som de mente var et brudd på god kjøpsetikk.

Nå har altså domstolen i Munchen gitt klar beskjed at alle produkter som man kan forhåndsbestille må ha en klar utgivelsedato, inkludert videospill.

Selv om denne dommen er kun gjeldende i Tyskland vil det bli konsekvenser i resten av Europe. Tyskland er et stort market, så vi i Norge bare ta en titt på tyske nettsider for å se lanseringsdato på et bestemt spill hvis utviklerene ikke vil fortelle oss.

Det betyr at man lenger ikke kan ta forhåndsbestillinger på spill som Duke Nukem Forever, som en person gjorde i 2001. (Spillet kom tilslutt ut i 2011)

Picture of Spill.no

Spill.no

Spill.no ble stiftet i 2009 og har siden oppstarten utviklet seg til å bli Norges største uavhengige spillnettside. På Spill.no kan du lese spillnyheter, anmeldelser og mer om spill til Playstation, Xbox, Nintendo, PC, mobil og andre plattformer.
Siste nyheter

Relaterte innlegg

Mange journalister liker å forberede artikler om at kjente folk dør god tid i forveien for å kunne publisere den...

Undertegnede ble ganske spent da det ble kjent at Ryan Hurst skulle spille Kratos i TV-serien basert på de nyeste...

Utviklingen av slåssespillet 2XKO avsluttes, kampsystemet i Pokémon-spillene kan endre seg, og Take-Two fortsetter heksejakten på Cyberleeks. Dette er ukens...