Mario i bråk med dyrevernere

Dyrevernsorganisasjonen PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) har gått ut mot Marios bruk av pels i sin Tanooki Suit.

Uetisk Mario

Det er mye kontrovers ute og går i spillbransjen, men det er stort sett vold og sex som er tema når spill skal henges ut for grov umoral. Og det er sjelden Nintendo-spill som får gjennomgå. Nå er imidlertid utgiverens rørleggerikonet Mario blitt anklaget for pelsbruk, og for å sende ut feil signaler til spillerne.

– Når prinsessen skal reddes, er Mario kjent for å ta i bruk alle nødvendige midler for å slå fienden, til og med å ikle seg skinnet til en vaskebjørn for å få superkrefter, uttaler PETA i et presseskriv.

Tanooki Suit, som er drakten i sentrum for kritikken, er en vaskebjørndrakt Mario tar i bruk i blant annet Super Mario Bros. 3 for å fly korte avstander av gangen. Tanuki er en japansk variant av vaskebjørnen.

– Tanooki Suit er kanskje bare en drakt i Mario-spillene, men i det virkelige liv blir tanuki-vaskebjørnene flådd levende for pelsen sin. Ved å ikle seg Tanooki, signaliserer Mario at det er OK å gå med pels, forklarer PETA.

I tillegg til protesten, har PETA utviklet et Flash-spill ved navn Super Tanooki Skin 2D, hvor man som en naken vaskebjørn må fange Mario for å få tilbake pelsen sin.

Picture of Spill.no

Spill.no

Spill.no ble stiftet i 2009 og har siden oppstarten utviklet seg til å bli Norges største uavhengige spillnettside. På Spill.no kan du lese spillnyheter, anmeldelser og mer om spill til Playstation, Xbox, Nintendo, PC, mobil og andre plattformer.
Siste nyheter

Relaterte innlegg

dv_web_D18000136424501

Logitech G Pro X2 Superstrike – Når hvert millisekund teller

For å forklare det først som sist, er jeg ikke verken en aspirerende E-sportstjerne eller den som spiller mest på...

4dfc4437-b2b0-4acc-b149-8a24fc0f05bd

Dette er PlayStation Plus spillene for mars

Mars byr på noe for enhver smak. Vi får golf, monsterjakt, en slimete tilværelse og en pakke fullt av innhold...

Analogue 3D_header

Analogue 3D

Analogue har tidligere gitt oss moderne løsninger for å spille NES-, SNES- og Game Boy-spill. Nå har de gått løs...