
For meg har Anime-serier frem til de siste to årene vært Pokémon og Digimon. Jeg fant aldri appellen eller riktig serie for å “omvende” meg. Men etter at jeg har sett serier som Solo Leveling, og Attack on Titan er jeg veldig omvendt for sjangeren.

Da jeg så at det skulle slippes et spill basert på Hunter X Hunter serien ble jeg naturlig litt nysgjerrig fordi stilen på spillet var veldig tiltalende. Jeg har nå pløyd meg gjennom røft en tredjedel av serien før koden kom ramlende inn i innboksen og jeg var spent på hvordan dette spillet er.
Figurgalleriet her består selvsagt av favoritter som Gon, Killua, Leorio og Kurapika. Men du kan også spille som lederen av Hunter tournament, Netero eller den herlige antagonisten Hisoka.

Hver figur har sine respektive moves og jeg som er en slåssespill “rookie” føler meg litt ute på dypt vann her nå når det kommer til sammenligningsgrunnlag.
Jeg har mine timer i Tekken og Mortal Kombat osv, men jeg har aldri satt meg ordentlig nok inn i dem over tid til at jeg er helt trygg på sjangeren.
Det til tross så er det mye å like her. Bevegelsene på figurene er silkemyke og raske som fy. Her er det ikke snakk om tunge harde slag som du får servert i Tekken 8, men raske og over the top teknikker som står i stil med anime- serien det baserer seg på.

Spillet er utviklet av Arc System Works som har utviklet Guilty Gear Strive og Dragon Ball Fighters Z.
Som med andre spill i sjangeren får du muligheten til å spille online i ranked og frie kamper, egen story modus som fungerer som en tutorial hvor spillet tar utgangspunkt i høydepunkter fra de forskjellige historiearkene i serien og andre arena moduser hvor man blant annet slåss i heavens arena og får mulighet til å bli en floor master.
Spillet er i 2.5D og klarer å holde seg ganske tro mot animen og ser nydelig ut når man spiller. Frittstående skjermbilder yter ikke spillet rettferdighet i det hele tatt.
Kontrollsystemet er som slåssespill flest, ikke veldig vanskelig å komme inn i, men veldig utfordrende å mestre. Pilene brukes til bevegelse, firkant er lett angrep, trekant medium og sirkel hardt angrep.
Kryss brukes til å aktivere Nen, samt R2 for å utføre spesialangrep. L2 knappen samt firkant, sirkel og trekant utfører komboer for deg på lik linje som kombo-assistansen du får i for eksempel Tekken.

Konklusjon
Jeg tror nok at dette vil appellere både til fighting spill fans og de som er fans av animen.
Det er kanskje et litt snevert figurgalleri per nå satt i forhold til de andre store seriene som har gigantiske galleri som stadig vokser med tanke på at Hunter X Hunter har veldig mange roller å ta fra.
Alt i alt så føles det ut som et kompetent slåssespill som er gøy å plukke opp å spille. Jeg tror ikke det holder i lengden i kampen mot de andre som er nevnt, men for sitt publikum tror jeg det vil gjøre jobben sin.
Får det flere figurer og evt innhold som baner over tid vil det nok hjelpe på å holde på fansen av serien.