Plantene og zombiene er tilbake

Plants vs. Zombies er et av mine favorittspill de siste årene. Jeg har spilt det alene, sammen med barna, på T-banen og hjemme på PC-en. Det enkle grunnsystemet med å plassere ut blomster som skal stoppe zombier bød kanskje ikke på den store dybden mange tårnforsvarspill har, men det var likevel noe som dro meg tilbake til hagen og den evige zombieinvasjonen.

Free-2-play

Plants vs. Zombies hadde en perfekt balansert progresjon og vanskelighetsgrad som gjorde at alle kunne lære seg grunnteknikkene og mestre spillet. Denne står nå i fare i oppfølgeren, som har blitt såkalt Free-2-play.

Det betyr mikrotransaksjoner for å kjøpe oppgraderinger og enheter, selv om Electronic Arts, som eier PopCap, hevder at «mesteparten av spill» vil bli tilgjengelig selv for de som ikke betaler.

Slenger man i tillegg inn det faktum at mannen bak det første spillet ble sagt opp av Electronic Arts sammen med femti andre ansatte dagen etter Electronic Arts og PopCap annonserte Plants vs Zombies 2 i fjor blir ikke akkurat nervene mer beroliget.

Skeptikeren i meg frykter at Plants vs. Zombies 2 blir nok en fasade for et transaksjonssystem med nøye kalkulerte belønnings- og lokkestrukturer som skal lokke spillerne til å åpne lommeboka så kjapt som mulig.

Svaret får vi ikke før spillet lanseres eksklusivt på iOs-plattformer 18. juli. En eksklusivitet som er et aldri så lite ballespark på PC- og Mac-spillerne som var de som i stor grad bidro til å gjøre det første spillet til et fenomen da Plants vs Zombies opprinnelig kun ble lansert til Windows og Mac.

Skeptisk eller ei, traileren får meg i hvert fall i godt humør. Her er den:

Plants vs. Zombies 2: It’s About Time utvikles av PopCap og utgis av Electronic Arts. Spillet lanseres på iOs 18. juli.

Picture of Spill.no

Spill.no

Spill.no ble stiftet i 2009 og har siden oppstarten utviklet seg til å bli Norges største uavhengige spillnettside. På Spill.no kan du lese spillnyheter, anmeldelser og mer om spill til Playstation, Xbox, Nintendo, PC, mobil og andre plattformer.
Siste nyheter

Relaterte innlegg

who-are-you-button-1736523406130

Who are you!? – Mysteriet forblir uløst

Skrekk-titler er en hårfin kunst å få til i dagens overgrodde landskap. Som en utvikler må man konsekvent bringe noe...

20260412161157_1

Origament – Fint på papiret, flatt i praksis

Origami er en utrolig fascinerende kunstform. Papir er i utgangspunktet et utrolig skjørt medium, så praksisen å brette det til...

Resident Evil 6_header

Tilbakeblikk: Resident Evil 6

Resident Evil 6 regnes ofte som det svakeste i serien. Hvordan er det for en som likte spillet i 2012...