Vil lage nytt Monkey Island

Monkey Island-skaper Ron Gilbert har ambisjoner om å anskaffe rettighetene til spillserien fra Disney, som nå eier Lucasarts, melder Eurogamer.

Vellagret

Star Wars-vitsene haglet internett over da det ble kjent at Disney kjøpte opp Lucasfilm, men blant spillerne gikk snakken snarere om hvorvidt vi kunne forvente oppfølgere til underselskapet Lucasarts’ legendariske eventyrserier. Serier Lucasarts for lengst har gjemt bort i det mørkeste hjørnet av lageret sitt.

Studioets største ressurs under utviklingen av disse eventyrspillene, Ron Gilbert, har imidlertid vært bekymret for at Disney skulle gjøre som Lucasarts, og bare samle på merkevarene, uten å gjøre noe med dem. Nå har han imidlertid blitt en smule mer optimistisk.

– Jeg har ikke gjort noe ennå, men jeg har definitivt lyst…På ett tidspunkt kommer jeg til å gjøre det…Jeg hadde elsket å få tilbake rettighetene til Monkey Island og være i stand til å virkelig lage spillet jeg ønsker å lage, forteller Gilbert.

Kopi av kopien

Som kjent er likhetene mellom Monkey Island og Disneys Pirates of the Caribbean-filmer mange og slående, men Gilbert føler seg ikke tråkket på.

– Pirates of the Caribbean er en kopi av Monkey Island, som er en kopi av Pirates of the Caribbean-attraksjonen [i Disneyland-parkene]. Så det er vanskelig å være sint på Disney, når det var jeg som opprinnelig kopierte dem, innrømmer han.

Ron Gilbert skrev og utviklet de to første spillene i Monkey Island-serien i 1990 og 1991, og har blant annet utviklet SCUMM-systemet som ligger til grunn for en stor del av eventyrspillene fra 80- og 90-tallet.

Picture of Spill.no

Spill.no

Spill.no ble stiftet i 2009 og har siden oppstarten utviklet seg til å bli Norges største uavhengige spillnettside. På Spill.no kan du lese spillnyheter, anmeldelser og mer om spill til Playstation, Xbox, Nintendo, PC, mobil og andre plattformer.
Siste nyheter

Relaterte innlegg

Screenshot 2026-05-22 145429

Tomodachi Life: Living The Dream – Sims proppfull med japansk humor!

2013 var en rar tid for Nintendo-fans. Wii U var langt ifra suksessen Nintendo hadde håpet på, og selv om...

Skjermbilde 2026-04-08 024300

Tilbakeblikk: James Bond 007: Agent Under Fire

Om ikke så alt for lenge kommer det første nye James Bond-spillet på over fjorten år. I den anledning kom...

Knuckle-Jet-Ann_03-20-25-1024x576

Vi har prøvd Knuckle Jet!

Under Games Of Norway-festivalen i mai fikk John-Edvard intervjue Peter Meldahl fra Rain Games, og teste demoen som er ute...