Et utvidet mesterverk

Det er omtrent et år siden Ori and the Blind Forest ble utgitt til Xbox One, og det feires med lanseringen av Ori and the Blind Forest Definitive Edition. Dette er en utvidelse av det nydelige spillet, og vi får bøttevis med nytt innhold! Når vi ikke trodde det kunne bli bedre, gir Moon Studios oss muligheten til å utforske Nibel enda dypere.

I Definitive Edition får vi nye opplåsbare ferdigheter, nye evner å finne i nye områder, muligheten til å gå tilbake til plasser som ble utilgjengelige i originalen, og ikke minst mer historie rundt karakteren Naru som vi møter allerede i begynnelsen av spillet. Spillet går dypere inn på hvorfor Naru tar hånd om Ori, noe jeg ikke visste at jeg trengte. En vakker historie blomstrer til neste stadium!

Når det kommer til ferdigheter og evner, får vi den nye Dash-evnen som lar Ori fare over korte distanser langs bakken ved å trykke på RB-knappen. I tillegg får vi Light Burst-evnen som gir Ori muligheten til å kaste små prosjektiler med LB-knappen. Holder man LB-knappen inne, kan man også kaste prosjektilene med mer presisjon. Både Dash og Light Burst vil kunne oppgraderes via ferdighetstreet.

For å finne de nye ferdighetene, må man ferdes inn på nye områder som også er lagt til i den utvidede versjonen av spillet. Vi får utforske Black Root Burrows og Lost Grove som gir deg nye puslespill som leker med lys og mørke, og enda fler lasere! Jeg kan love at det blir mer prøving og feiling, med mindre du er så gæren at du vil runde spillet uten å dø en eneste gang.

Du kan nemlig også velge vanskelighetsgrad i Definitive Edition. Som vanlig har du lett, middels og vanskelig, men i tillegg får vi en modus som heter “One Life”. Og, ja, du gjettet det. Du har kun ett liv. Dør du, så må du begynne fra starten igjen. Heldigvis har du muligheten til å lagre, så du trenger ikke å runde spillet på en kveld. Med mindre du er ute etter å låse opp prestasjonen hvor du må runde spillet under 3 timer. Som et lite hjelpemiddel kan man nå også reise fra åndebrønn til åndebrønn, istedet for å gå hele veien tilbake.

Det var gøy å sette seg ned med Ori and the Blind Forest igjen og få frisket opp minnene om hvor fantastisk det er. Jeg står fremdeles fast bestemt på anmeldelsen min, og hadde det vært mulig å gitt det terningkast syv, hadde jeg jaggu gjort det og. Spillet får mine varmeste ord og komplimenter. Og er du ute etter den ultimate Ori-opplevelsen, anbefaler jeg å skaffe deg Definitive Edition.

Ta turen tilbake til Nibel, eller opplev plassen for første gang. Ha en fantastisk reise!

Ori and the Blind Forest Definitive Edition er nå tilgjengelig på Xbox One, og vil snart komme til Steam.

Picture of Sam Einar Engh Syftestad

Sam Einar Engh Syftestad

Filmutdannet spillentusiast som legger vekt på historiefortelling. Jobber med filmproduksjon og er den ene halvdelen av Emmy & Zaspen Let's Play. Lever ellers for Star Wars.
Siste nyheter

Relaterte innlegg

James Bond 007_Bloodstone_header

Tilbakeblikk: James Bond 007: Blood Stone

Som en oppvarming til det kommende 007: First Light har vi gått tilbake til 2010 og det forrige originale Bond-spillet....

Screenshot 2026-05-22 145429

Tomodachi Life: Living The Dream – Sims proppfull med japansk humor!

2013 var en rar tid for Nintendo-fans. Wii U var langt ifra suksessen Nintendo hadde håpet på, og selv om...

Screenshot 2026-05-26 100533

Tilbakeblikk: James Bond 007: Everything or Nothing

Nå er vi aldeles på siste etappe før Agent 007 får sitt første nye spill på vel over 14 år,...