Utgivere tilbyr hjelp til Youtube-brukere rammet av opphavsrettsvern

YouTube har med tiden blitt et mekka for spillinteresserte verden over. Det finnes et stort nettverk med YouTubere som dedikerer sitt innhold til blant annet Let’s Plays, videoanmeldelser og machinimas, noe som krever at de har muligheten til å bruke klipp fra spillene i deres videoer. Dette har nå foregått over lang tid uten store problemer – fram til nå.

Denne uken har nemlig mange YouTubere blitt oversvømt av klager relatert til opphavsrettsvern på deres videoer. Mengden klager har visstnok vært skyhøy, og i flere tilfeller har brukere rapportert om klager som bunner i bruk av svært små fragmenter med kopibeskyttet materiale. Heller ikke spillanmelderne på YouTube har sluppet unna, til tross for at de – i hvert fall i Amerika – tradisjonelt blir beskyttet av Fair use-prinsippet, som innebærer at bruk av opphavsrettslig beskyttet materiale uten direkte tillatelse fra innehaveren er tillatt innenfor områder som nettopp kritikk av materialet.

Det viser seg dog at opphavsrettsvernet som i det siste har blitt håndhevd på YouTube ikke nødvendigvis stammer direkte fra innehaverne. Et knippe spillutgivere – Blizzard, Ubisoft, Capcom og Deep Silver – har nå strakt ut en hjelpende hånd til rammede YouTube-brukere som føler opphavsrettsklagene er feilplasserte.

Selskapene oppfordrer brukere til å gjøre de oppmerksomme på eventuelle rammede videoer, slik at de kan gå igjennom og bedømme videoene direkte. Capcom kunne i en Twitter-melding også informere om at opphavsrettsklagene kan stamme fra illegitime kilder, og at de undersøker saken videre.

Situasjonen er for øyeblikket forvirrende, og kritikken rettet mot YouTube og Google lar ikke vente på seg. YouTube kunne på sin side klargjøre rundt saken til nettstedet Gamespot, som melder at den plutselige økningen i opphavsrettsklager stammer fra en nylig etablert innholds-ID-skanner.

Picture of Spill.no

Spill.no

Spill.no ble stiftet i 2009 og har siden oppstarten utviklet seg til å bli Norges største uavhengige spillnettside. På Spill.no kan du lese spillnyheter, anmeldelser og mer om spill til Playstation, Xbox, Nintendo, PC, mobil og andre plattformer.
Siste nyheter

Relaterte innlegg

2026052221571700_c

Port-rapport: Tales of Arise – Beyond the Dawn Edition

300 år med undertrykkelse er mer enn nok til å bryte ned et folkeslag. Folket fra planeten Rena har gjort...

4151830_278

Nippets – Noe nytt, noe gammelt, noe lånt og noe lovende

De desidert mest kjente myldrebøkene er vår kjære «Hvor er Willy?»-serie. Selv om myldremotiver strekker seg så langt tilbake som...

3c864ec9825d80237aa5ef8ac86e54552a185615f8194614

Directive 8020 – I rommet kan ingen se deg angre dine valg

Supermassive Games har markert seg på kartet med spill hvor de sikter på å gi en filmatisk opplevelse med sentrale...