Wii U var et uopprettelig bomskudd

Bransjeanalytiker Michael Pachter, som også er programleder i serien Pach-Attack!  har nylig uttalt til VentureBeat at Wii U var en uopprettelig bommert for Nintendo.

Laber start

VentureBeat anslår januarsalget av Wii U til mellom 45 og 59 000 solgte enheter på det amerikanske markedet, noe som er dårligere enn noen av forrige generasjons konsollers værste måneder – kanskje med unntak av Nintendo Wii-salget den siste tiden. Til sammenligning ble det solgt 281 000 Xbox 360-konsoller i dette tidsrommet.

Det totale salget etter tre måneder skal være hele 38% bak Wii på samme tidspunkt, og da slet Nintendo med å møte etterspørselen. Det er ikke tilfellet denne gangen.

Bomskudd

Michael Pachter, daglig leder i analysebyrået Wedbush Morgan og høyt profilert spillbransjekommentator, har i denne anledningen kommet med nok et utspill mot Nintendo.

– Jeg tror de bommet med Wii U. Den er bare ikke forskjellig nok fra de andre to [nåværende] konsollene, og spillbarheten er ikke like unik som på Wii. De har gjort en feil, og det er noe de neppe klarer å komme tilbake fra, forteller Pachter til Gamesbeat.

– Wii U-salget ser temmelig dårlig ut, stemmer kollega Roger Kay fra Endpoint Technologies Associated i. 

Mer spill

Colin Sebastian fra analysebyrået Ward mener løsningen er et betraktelig bredere spillutvalg.

– Spill, spill og atter spill. Forholdet mellom sentrale lanseringer – først og fremst førstepartsutviklede spill – og maskinvare er spesielt tydelig i Nintendos tilfelle. Jo raskere de før ut titler som Pikmin 3 og Wii Fit U på konsollen, og Pokémon-spill og titler som Animal Crossing: New Leaf på 3SD, jo bedre, foreslår han.

Nintendo-pessimisten Michael Pachter ser imidlertid ikke like lyst på fremtiden.
– Jeg tror de har gjort en dyr feil [med Wii U], og håndholdt-geskjeften kan ikke redde dem når den risikerer å bli spist opp av smarttelefoner og nettbrett, hevder Pachter.

Picture of Spill.no

Spill.no

Spill.no ble stiftet i 2009 og har siden oppstarten utviklet seg til å bli Norges største uavhengige spillnettside. På Spill.no kan du lese spillnyheter, anmeldelser og mer om spill til Playstation, Xbox, Nintendo, PC, mobil og andre plattformer.
Siste nyheter

Relaterte innlegg

Skjermbilde 2026-04-23 103015

Saros – En solid oppfølger i alt annet enn navnet

  Med Saros prøver finske Housemarque å peile seg inn på en mer tradisjonell narrativ reise enn de har gjort...

Mortal Kombat II_Header

Mortal Kombat II – En seier, om enn ikke en feilfri en

  Flawless victory eller fatality? Det er spørsmålet når oppfølgeren til 2021-filmatiseringen av Mortal Kombat endelig entrer kinosalene, denne gangen...

south_of_midnight_banner.jpg.c1s011o.k.article-00-1b-j3.16o5hg

Port-rapport: South of Midnight (Nintendo Switch 2)

South of Midnight på Switch 2 er et spill jeg faktisk synes det er litt vanskelig å fortelle om. Det...